سرطان سینه و توصیه‌های عملی اولیه در مواجهه با آن

مکان شما:
سرطان سینه

سرطان سینه در مراحل اولیه به سایر قسمت های بدن سرایت نکرده است، بدان معنا که فقط در سینه ها یا غدد لنفاوی مجاور وجود دارد. این مرحله صفر کارسینوم مجرایی (سرطان مجاری شیر) و مراحل I-IIIa است.
راه های موثری برای مبارزه با سرطان سینه در مراحل اولیه وجود دارد. و شانس موفقیت درمان بالا است. اما احتمالاً بیمار در این مسیر با عوارض جانبی ناخواسته مواجه خواهد شد. خبر خوب این است که کارهایی وجود دارد که می توان برای تسهیل درمان و بهبودی انجام داد. در اینجا نکاتی در این زمینه ارائه می شود. همچنین اگر اصطلاحات مرتبط با بیماری سرطان را نمی‌دانید، می‌توانید اینجا را بخوانید.

آینده خود را ببینید

حدود 90 درصد از افراد مبتلا به سرطان سینه 5 سال پس از درمان زنده خواهند ماند. این مدت زمانی است که معمولاً برای اندازه گیری میزان بقا استفاده می شود. اگر مرحله 1 یا سرطانی دارید که فقط در سینه شما است و گسترش نیافته است، بقای 5 ساله شما تا 99 درصد افزایش می یابد.
تاثیر سرطان بر بیمار، علاوه بر نوع سرطان، با سن، سلامت کلی و سایر عوامل ارتباط دارد. از پزشک خود بپرسید چگونه این موارد می تواند بر موفقیت درمان تأثیر بگذارد.

مدیریت ریزش مو

داروهای ضد سرطان مانند شیمی درمانی می توانند به فولیکول های مو آسیب برسانند. که اغلب باعث ریزش برخی یا تمام موها می شوند. برخی از درمان‌ها ممکن است فقط باعث نازک شدن پوست سر شوند. اما سایر داروها ممکن است بر ابروها، مژه ها، موهای ناحیه تناسلی و موهای بازو یا پا تأثیر بگذارند.
نیازی نیست از ریزش مو خجالت بکشید. این عارضه برای بسیاری از افراد اتفاق می افتد و معمولاً 3 تا 5 ماه پس از درمان مجددا رشد می کند. اما اگر در مورد آن نگران هستید، در اینجا چند نکته پیش از درمان وجود دارد که ممکن است کمک کننده باشد:

در صورت شروع شدن ریزش مو از پوست سر خود محافظت کنید. درمان درمان ممکن است پوست سر را حساس کند. شما می توانید:

تسکین حالت تهوع و استفراغ

درمان سرطان باعث ایجاد احساس بیماری در فرد می شود. عوارض جانبی مانند کم آبی بدن و یبوست نیز می تواند وضعیت معده بیمار را تغییر دهد.
راه هایی برای تسکین حالت تهوع و استفراغ و احساس بهتر وجود دارند:

ممکن است کلمه “chemobrain” را برای توصیف مشکل در تفکر واضح پس از شیمی درمانی بشنوید. اما افرادی که شیمی درمانی نمی کنند، نیز این مشکلات را دارند. در واقع، برخی از افراد قبل از هر گونه درمانی، مشکلات توجه، تفکر و حافظه دارند. در این وضعیت استرس کلی ناشی از سرطان می تواند نقش داشته باشد.
علاوه بر شیمی درمانی، علل این مشکلات می تواند شامل موارد زیر باشد:

استرس ناشی از درمان نیز می تواند باعث تهوع شود. روش های تمدد اعصاب مانند مدیتیشن، یوگا یا تنفس عمیق می تواند حس آرامش بیمار را تقویت کند.

تسکین پوست و ناخن

درمان سرطان می تواند موجب خشکی، قرمزی یا خارش در پوست شود. پرتودرمانی همچنین می تواند پوست را نسبت به نور خورشید حساس تر کند. از تیم مراقبت سرطان خود بپرسید که از چه محصولاتی استفاده کنید. آنها می دانند که کدام محصولات گزینه هایی ملایم و مناسب هستند.

توصیه های زیر نیز در این زمینه کمک کننده هستند:

ممکن است متوجه تغییراتی در ناخن شوید. ناخن ها ممکن است ترک بخورند یا زرد شوند. کوتیکول ها ممکن است متورم و دردناک شوند. برای رفع این موارد می توانید توصیه های زیر را به کار بگیرید:
اگر درمان های خانگی کافی نیست، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است برای برخی از مشکلات پوست و ناخن نیاز به مراقبت های پزشکی داشته باشید.
تسکین پوست و ناخن

پوشش تغییر رنگ پوست

جراحی، داروهای شیمی درمانی و پرتودرمانی همگی می توانند رنگ پوست شما را تغییر دهند. ممکن است نواحی تیره، قرمز یا کبود به نظر برسد. این نوع تغییر رنگ معمولاً پس از پایان درمان از بین می رود.
تغییرات پوستی طبیعی است و لازم نیست آنها را پنهان کنید. اما اگر نقاط ناهمگن را بپوشانید، ممکن است اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. قبل از استفاده از لوازم آرایشی مانند کانسیلر یا کرم پودر، به خصوص اگر جوش دارید، با تیم مراقبت از سرطان خود مشورت کنید. پزشک شما می تواند نکاتی را در مورد محصولات مناسب در طول درمان به شما ارائه دهد.

کمد لباس خود را به روز کنید

مد ممکن است آخرین چیزی باشد که در شرایط بیماری به ذهن شما می رسد. اما درمان سرطان می تواند بدن شما را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار دهد. این تغییرات می تواند از نظر جسمی و احساسی ناراحت کننده باشد. در اینجا مواردی وجود دارد که ممکن است به عوارض جانبی کمک کند و عزت نفس شما را افزایش دهد. روی راحتی تمرکز کنید. ممکن است در طول درمان وزن شما کم یا اضافه شود. و ممکن است پوست واقعا حساس شود. لباس‌هایی را انتخاب کنید که به شما کمک می‌کند تا با این شرایط خود را مطابقت بدهید، از جمله:

بسیاری از برندهای مد، طرح هایی را با در نظر گرفتن درمان و بهبودی عرضه می کنند. با یک جستجوی آنلاین سریع ممکن است لباس های مناسبی پیدا کنید.