منوپوز (یائسگی) و خطر سرطان

مکان شما:

یائسگی زمانی اتفاق می‌افتد که تخمدان‌ها آزادسازی تخمک را متوقف کنند. در طول دوران یائسگی طبیعی، تولید هورمون استروژن و پروژسترون بدن کاهش می یابد که این باعث می شود دوره های قاعدگی نامنظم شوند و در نهایت متوقف می شوند. به طور معمول، یائسگی در حدود 50 سالگی شروع می شود. با این حال، گاهی ممکن است زودتر یا دیرتر شروع شود.

برای زنان مبتلا به سرطان، یائسگی ممکن است زودتر شروع شود. به عنوان مثال، برخی از درمان ها باعث از کار افتادن تخمدان ها می شوند که به این حالت یائسگی زودرس می گویند.

علائم یائسگی عبارتند از:

یائسگی و خطر ابتلا به سرطان

دو عامل اصلی با افزایش خطر سرطان در دوران یائسگی مرتبط است:

تخمک گذاری زمانی اتفاق می افتد که تخمدان تخمک را آزاد می کند. در زنانی که در سال‌های بیشتری قاعدگی روی می دهد، خطر ابتلا به سرطان‌های رحم، سینه و تخمدان افزایش می‌یابد. این شامل زنانی می شود که:

داروهای ضد بارداری خوراکی

قرص های ضد بارداری خوراکی می توانند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش دهند. این به این دلیل است که این داروها اغلب به طور موقت تخمک گذاری را متوقف می کنند. با پزشک خود در مورد خطر ابتلا به سرطان صحبت کنید و در مورد خطرات و فواید داروهای ضد بارداری خوراکی بپرسید.

هورمون درمانی ترکیبی و خطر سرطان

هورمون درمانی ترکیبی ممکن است به تسکین علائم یائسگی مانند گرگرفتگی و پوکی استخوان کمک کند. هورمون درمانی ترکیبی یا درمان جایگزینی هورمونی (HRT) نیز نامیده می شود. درمان جایگزینی هورمونی، استفاده از ترکیبی از استروژن و پروژسترون است. پروژستین نوعی پروژسترون است که به صورت صنعتی ساخته می شود.

مطالعات نشان داده می دهندکه درمان جایگزینی هورمونی، خطر ابتلا به برخی بیماری ها را در زنان افزایش می دهد، از جمله این بیماری ها:

با این حال، بر اساس تحقیقات، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و شکستگی استخوان در درمان جایگزینی هورمونی کمتر می شود.

به دلیل خطرات درمان جایگزینی هورمونی، پزشکان معمولا آن را توصیه نمی کنند، به ویژه برای زنانی که دارای این شرایط هستند:

گاهی اوقات، پزشکان برای رفع علائم شدید یائسگی، درمان جایگزینی هورمونی را با دوز پایین و برای مدت کوتاهی تجویز می کنند.

در زنانی است که هیسترکتومی (برداشتن رحم با جراحی) انجام داده اند، پزشکان درمان جایگزینی هورمونی را تنها با استروژن انجام می دهند.

تحقیقات در زمینه اثرات درمان جایگزینی هورمونی بر زنان و بررسی خطرات و مزایای آن ادامه دارد. اگر درمان جایگزینی هورمونی را مد نظر دارید، با پزشک خود صحبت کنید. علائم و سابقه پزشکی خود را به اطلاع پزشک خو برسانید و در مورد گزینه هایی که برای تسکین علائم خود دارید بپرسید.