12 راهکار پیشگیری از سرطان

مکان شما:
پیشگیری از سرطان

بیماری سرطان، عارضه‌ای جدی است و به این دلیل، توجه به کارهای پیشگیری از سرطان نیز به همین اندازه حائز اهمیت است. در این پست به توضیح ۱۲ راه نوین پیشگیری از سرطان می‌پردازیم.

دخانیات را کنار بگذارید

هر پاف سیگار حاوی 250 ماده شیمیایی مضر است که حدود 70 مورد از آنها سرطان زا بوده و اغلب موجب سرطان ریه می شوند. سیگار موجب 12 نوع دیگر سرطان از جمله سرطان های معده، مثانه، کلیه، دهان و گلو نیز می گردد. هر چه زودتر سیگار کشیدن را متوقف کنید، برای شما بهتر است. از پزشک خود در مورد روش های ترک سیگار راهنمایی بخواهید.
دخانیات را کنار بگذارید
دخانیات را کنار بگذارید
بیشتر کلم بروکلی بخورید
بیشتر کلم بروکلی بخورید

بیشتر کلم بروکلی بخورید

میوه ها و سبزیجات سرشار از مواد مغذی و فیبر هستند و چربی کمی دارند و از این رو با سرطان مقابله می کنند. کلم بروکلی، کلم بروکسل، کلم، کلم پیچ، شاهی، سایر سبزیجات چلیپایی یا توت های رنگارنگ را امتحان کنید. این میوه‌ها و سبزیجات، شما را در برابر آسیب DNA که می تواند سلول ها را سرطانی کند محافظت می کنند.

مصرف سوسیس و کالباس را کم کنید

قبل از اینکه گوشت های فرآوری شده را روی کباب پز بریزید، دو بار فکر کنید. مطالعات نشان می دهد که گوشت های فرآوری شده مانند هات داگ، بیکن و سوسیس دارای مواد شیمیایی به نام نیتریت و نیترات هستند که می توانند موجب سرطان شوند. همچنین تحقیقات نشان می دهد مصرف گوشت بیش از حد قرمز، مانند استیک و همبرگر می تواند خطر طولانی مدت سرطان روده بزرگ را افزایش دهد. برای آشپزی گزینه های سالم تر و امن تری مانند سینه مرغ یا ماهی انتخاب کنید. همچنین بخوانید:

بهترین غذاهای مقابله کننده با سرطان

مصرف سوسیس و کالباس را کم کنید
مصرف سوسیس و کالباس را کم کنید

وزن خود را کاهش دهید

چاقی و اضافه وزن در اطراف شکم و قسمت میانی بدن، می تواند احتمال ابتلا به سرطان، به خصوص سینه، روده بزرگ، رحم، پانکراس، مری و کیسه صفرا را افزایش دهد.

از روی مبل بلند شوید و حرکت کنید

آیا زمان زیادی را صرف استراحت می کنید؟ تحرک و فعالیت های بدنی، یکی از راه های پیشگیری از ابتلا به سرطان است. ورزش با چاقی مبارزه می کند و سطح هورمون هایی مانند استروژن و انسولین را که با سرطان مرتبط هستند، کاهش می دهد. سعی کنید هر روز 30 دقیقه ورزش هوازی انجام دهید. همچنین بخوانید:

ضد آفتاب استفاده کنید

آفتاب گرفتن ممکن است به پوست شما درخششی زیبا بدهد، اما قرار گرفتن در زیر نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش باعث آسیب پوستی شده و می تواند منجر به سرطان شود. قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب، روی پوست خود کرم ضد آفتاب طیف وسیع با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.. هر زمان که عرق می کنید یا شنا می کنید، استفاده از ضد آفتاب را دوباره تکرار کنید. زمانی که زیر نور آفتاب هستید، از عینک آفتابی و یک کلاه لبه پهن استفاده کنید.

واکسن بزنید

وقتی سخن از به واکسن به میان می آید، فراتر از واکسن سالانه آنفولانزا فکر کنید. برخی از واکسن ها نیز می توانند از سرطان محافظت کنند. برخی از واکسن‌های HPV از سرطان‌های دهانه رحم، واژن و مقعد جلوگیری می‌کنند. زمان واکسیناسیون بین 9 تا 26 سالگی است. واکسن هپاتیت B ویروسی را که باعث سرطان کبد می شود دفع می کند.

از مواد شیمیایی سرطان زا جلوگیری کنید

برخی از مواد شیمیایی سرطان‌زا هستند و به DNA سلول‌ها آسیب می‌رسانند و اگر پوست شما با آنها تماس داشته باشد، یا آنها را بخورید یا تنفس کنید، احتمال ابتلا به سرطان افزایش می‌ یابد. آزبست، رادون و بنزن تعدادی از این گونه مواد هستند که گاهی افراد در محل کار یا خانه با آنها تماس دارند. مواد شیمیایی موجود در علف‌کش‌ها، پلاستیک‌ها و برخی محصولات خانگی نیز ممکن است خطرناک باشند. شما نمی توانید از همه مواد شیمیایی اجتناب کنید، اما بدانید که کدام یک در محصولاتی که استفاده می کنید وجود دارد و اگر می توانید به سمت انتخاب گزینه های ایمن تر بروید.

سابقه خانوادگی خود را بدانید

شانس ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان از طریق وراثت وجود دارد. برخی از ژن‌هایی که والدین به فرزندان خود منتقل می‌کنند، دارای نقص‌هایی هستند. آنها DNA آسیب دیده را آنطور که باید ترمیم نمی کنند، که به سلول ها اجازه می دهد به سرطان تبدیل شوند. سابقه پزشکی خانواده خود را بدانید و درباره لزوم انجام آزمایش ژنتیک از پزشک خود بپرسید.

با انجام آزمایش‌های غربالگری به‌روز باشید

انجام آزمایش‌های غربالگری موجب می شود سرطان زود تشخیص داده شود، گاهی حتی قبل از شروع بیماری. کولونوسکوپی اغلب پولیپ ها را قبل از تبدیل شدن به سرطان در روده بزرگ و راست روده پیدا می کند. تست پاپ، سلول های پیش سرطانی و سرطانی را در دهانه رحم زنان پیدا می کند. ماموگرافی و توموگرافی، سرطان‌های اولیه سینه و ریه را نشان می دهند. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی باید این آزمایشات غربالگری را شروع کنید و چند بار به آنها نیاز دارید.

انجام آزمایش‌های غربالگری
انجام آزمایش‌های غربالگری
مصرف داروها برای پیشگیری سرطان
مصرف داروها برای پیشگیری سرطان

در صورت نیاز دارو مصرف کنید

برخی داروها احتمال ابتلا به برخی سرطان ها را کاهش می دهند. تاموکسیفن و رالوکسیفن می توانند خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهند، اما ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند. آسپرین ممکن است از سرطان روده بزرگ و پروستات محافظت کند. با این حال، درباره مکمل هایی که قول می دهند شما را از سرطان محافظت کنند، با پزشک خود مشورت کنید.

در مورد هورمون درمانی محتاط باشید

هورمون درمانی می تواند علائم یائسگی مانند گرگرفتگی و خستگی را کاهش دهد و از استخوان های شما محافظت کند، اما هورمون درمانی می تواند شانس ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد و تشخیص سرطان را دشوارتر کند. قبل از اینکه این نوع درمان را امتحان کنید، از پزشک خود در مورد خطرات هورمون درمانی بپرسید.
احتیاط برای هورمون درمانی
احتیاط برای هورمون درمانی