غذا و خطر ابتلا به سرطان

مکان شما:

برخی از غذاها، ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذي موجود در آنها می توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش یا کاهش دهند. تأثیرات یک غذا یا ماده مغذي بسته به میزان مصرف آن می تواند متفاوت باشد. برخی تحقیقات نشان می دهد که نحوه تهیه یک غذا نیز می تواند بر خطر یا فواید آن تأثیر بگذارد.
محققان مطالعات بسیاري براي پیدا کردن ارتباط غذاها، مواد مغذي و الگوهاي غذایی با سرطان انجام داده اند که نتایج این تحقیقات در این مقاله ذکر شده است:

غذاهای گیاهی (فیتونوترینت ها)

این غذاها حاوي مواد طبیعی به نام فیتونوترینت هستند. مثالها عبارتند از:

آنتی اکسیدان ها

از آنتی اکسیدان ها به عنوان مثال می توان به بتاکاروتن، سلنیوم و ویتامین هاي C و E اشاره کرد. آنتی اکسیدان ها بدن را در برابر اکسیدان ها که می توانند منجر به آسیب سلولی شوند، محافظت می کنند. اکسیدان ها می توانند به طور طبیعی وجود داشته باشند که توسط فرآیندهاي سلولی طبیعی ایجاد می شوند، یا ممکن است مانند آلودگی هوا یا دود سیگار محیطی باشند.

سایر ویتامین ها و مواد معدنی

این دسته شامل کلسیم، ید، ویتامین هاي A ،D ،K و ویتامین های B است.

فیبر رژیمی

دریافت منابع غذایی فیبر به عنوان یک شاخص رژیم غذایی سالم و شیوه زندگی سالمتر به شمار میآید. فیبر موجب موجب تسهیل در هضم غذا و بهبود عملکرد دستگاه گوارش می شود. باکتريها با متابولیز فیبر، موجب ایجاد میکروبیوم هاي سالم در روده میشوند. این جامعه میکروبیوم سالم با کاهش خطر ابتلا به سرطان کولون یا روده بزرگ مرتبط است.

غذاهاي حاوي فیبر عبارتند از:

پروتئین

منابع اصلی پروتئین حیوانی شامل گوشت، ماهی، مرغ و طیور، تخم مرغ، صدف و محصولات لبنی هستند. از این میان، گوشت هاي قرمز و فرآوري شده بیشترین نگرانی را از نظر خطر ایتلا به سرطان ایجاد می کنند.

گوشت قرمز شامل گوشت خوك، گاو، گوساله و بره است. گوشت فرآوري شده شامل بیکن، ژامبون، هات داگ، سالامی و سایر فرآورده هاي گوشتی پخته شده است. مصرف گوشت هاي فرآوري شده و بیش از 18 اونس
گوشت قرمز در هفته به شدت با افزایش خطر ابتلا به سرطان مرتبط است.

نوشیدنی های الکلی

نوشیدن الکل خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان را افزایش می دهد.

میوه ها و سبزیجات

میوه ها و سبزیجات و غذاهاي با پایه گیاهی، خطر ابتلا به چندین نوع سرطان از جمله سرطان هاي سر و گردن، سرطان مري، سرطان معده، سرطان ریه، سرطان پانکراس و سرطان پروستات را کاهش می دهند. برخی ازغذاهاي گیاهی، به تنظیم هورمون ها مانند استروژن کمک می کنند. برخی دیگر رشد سلول های سرطانی را کند می کنند یا التهاب را از بیت می برند. بسیاري از آنها نیز خطر آسیب ناشی از اکسیدان ها را کاهش می دهند.

لیکوپن

این کاروتنوئید در گوجه فرنگی یافت می شود. از دیگر منابع مهم لیکوپن می توان به گریپ فروت صورتی، هندوانه و زردآلو اشاره کرد. مطالعات نشان می دهد که لیکوپن می تواند در برابر سرطان هاي ریه، معده، پروستات، کولون، دهان و گلو (حفره دهان)، مري محافظت کند.

سویا

سویا حاوي مواد مغذي گیاهی منحصر به فردي است که به محافظت در برابر برخی از انواع سرطان کمک می کنند. خوردن حداکثر 3 وعده غذاي کامل سویا، مانند توفو، شیر سویا و میسو، بی ضرر است و می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد. پزشکان توصیه می کنند از قرص ها و پودرهاي ایزوفلاون کنسانتره اجتناب کنید.