ضایعات پوستی پیش سرطانی و سرطان پوست – بخش سوم

مکان شما:

پایه سرطان پوست

ملانوم بدخیم، به ویژه در مراحل بعدی، جدی و درمان آن دشوار است. تشخیص و درمان به موقع می تواند میزان زنده ماندن بیمار را افزایش دهد. سرطان های پوست غیر ملانوما شامل کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی می شود.

هر دو شکل این بیماری رایج هستند و تقریباً همیشه زمانی که زود تشخیص داده شوند، درمان می شوند. افرادی که یک بار سرطان پوست داشته اند، در معرض خطر ابتلای مجدد به آن هستند و باید حداقل سالی یک بار معاینه شوند.

ملانوما

ملانوما به اندازه سایر انواع سرطان پوست شایع نیست، اما جدی ترین و بالقوه کشنده ترین نوع سرطان پوست است. علائم احتمالی ملانوم شامل تغییر در ظاهر خال یا ناحیه رنگی است. اگر خال در اندازه، شکل یا رنگ تغییر می کند، لبه های نامنظم دارد، دارای بیش از یک رنگ است، نامتقارن است یا خارش، تراوش یا خونریزی دارد، حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

سرطان سلولی اسکواموس (فلسی)

این سرطان پوست غیرملانومی ممکن است به صورت یک ندول قرمز سفت، حالت پوسته پوسته که خونریزی دارد، یا زخمی که بهبود نمی یابد ظاهر شود. اغلب در بینی، پیشانی، گوش ها، لب پایین، دست ها و سایر نواحی بدن که در معرض آفتاب قرار دارند، رخ می دهد. کارسینوم سلول سنگفرشی اگر زود تشخیص داده شود و درمان شود قابل درمان است. اگر سرطان پوست پیشرفته تر شود، موفقیت در درمان به مرحله سرطان بستگی دارد.

بیماری بوون

به بیماری بوون، کارسینوم سلول سنگفرشی in situ نیز گفته می شود. این بیماری به سمت بیرون در سطح پوست پخش می شود. در مقابل، کارسینوم سلول سنگفرشی تهاجمی می تواند به سمت داخل رشد کرده و به داخل بدن گسترش یابد.

بیماری بوون مانند لکه های قرمز رنگی است که ممکن است پوسته پوسته شوند. گاهی این بیماری با راش، اگزما، قارچ یا پسوریازیس اشتباه گرفته می شود.

کارسینوم سلول بازال

کارسینوم سلول بازال شایع ترین و ساده ترین نوع سرطان پوست است. از آنجایی که کارسینوم سلول بازال به کندی گسترش می یابد، بیشتر در بزرگسالان رخ می دهد. تومورهای سلول بازال می توانند اشکال مختلفی داشته باشند، از جمله برآمدگی سفید مرواریدی یا مومی شکل، اغلب با رگ های خونی قابل مشاهده، روی گوش، گردن یا صورت.

تومورها همچنین می توانند به صورت لکه ای صاف، پوسته پوسته، گوشتی رنگ یا قهوه ای در پشت یا قفسه سینه یا به ندرت به صورت اسکار سفید و مومی ظاهر شوند.

سرطان های کمتر شایع پوست

انواع غیر معمول سرطان پوست شامل سارکوم کاپوزی است که عمدتاً در افرادی با سیستم ایمنی ضعیف دیده می شود. کارسینوم غدد سباسه، یک سرطان تهاجمی است که منشا آن غدد چربی در پوست است و کارسینوم سلول مرکل، که معمولاً در نواحی در معرض آفتاب روی سر، گردن، بازوها و پاها دیده می شود، اما اغلب به سایر قسمت های بدن نیز گسترش می یابد.

چه کسانی به سرطان پوست مبتلا می شوند و چرا؟

قرار گرفتن در معرض نور خورشید بزرگترین عامل سرطان پوست است. قرار گرفتن در معرض خطرات محیطی، پرتو درمانی و حتی وراثت ممکن است در ایجاد بیماری نقش داشته باشد. اگرچه هر کسی ممکن است به سرطان پوست مبتلا شود، اما این خطر برای افرادی که دارای موارد زیر هستند بیشتر است:
ضایعات پوستی پیش سرطانی و سرطان پوست - بخش سوم

خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهید

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید را محدود کنید، به خصوص بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر که پرتوهای خورشید در قوی ترین وضعیت خود قرار دارند. هنگامی که در خارج از منزل هستید، یک کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید (لب ها و گوش ها را فراموش نکنید!)، از کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید.

به یاد داشته باشید، اگر متوجه تغییراتی مانند رشد جدید، تغییر در ظاهر یک خال، یا زخمی که بهبود نمی‌یابد، در پوست خود شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.