ضایعات پوستی پیش سرطانی و سرطان پوست – بخش 2

مکان شما:
ضایعات پوستی

انواع ضایعات پوستی- بخش دوم

ضایعات پوستی پیش سرطانی تغییراتی در پوست هستند که می توانند به سرطان تبدیل شوند. در این نوشته به شرح انواع این ضایعات می‌پردازیم.

ABCDE های خود را بشناسید

قانون ABCDE می‌تواند به شما در تشخیص خال سرطانی کمک کند. بیشتر خال های روی بدن افراد شبیه به هم هستند. خال یا کک و مکی که ظاهری متفاوت از سایرین دارد یا دارای ویژگی های ملانوم است باید توسط متخصص پوست بررسی شود، زیرا ممکن است سرطانی باشد. ABCDE ها ویژگی های مهمی هستند که باید هنگام بررسی خال ها یا سایر رشدهای پوستی خود در نظر بگیرید، درباره آنها را در ادامه بخوانید.

A: Asymmetry

A برای عدم تقارن است. عدم تقارن یعنی نیمی از خال با نیمه دیگر مطابقت ندارد. خال های معمولی متقارن هستند. هنگام بررسی خال ها یا کک و مک های خود، یک خط فرضی از وسط بکشید و دو نیمه را با هم مقایسه کنید. اگر از هر دو طرف یکسان به نظر نمی رسند، آن را به یک متخصص پوست نشان دهید که بررسی شود.

B: Border

B برای Border است. اگر حاشیه یا لبه‌های خال ناهموار، تار یا نامنظم است، آن را توسط متخصص پوست بررسی کنید. ضایعات ملانوما اغلب دارای مرزهای ناهموار هستند.

C: Color

C برای رنگ است. خال‌هایی که رنگ یکسانی ندارند یا دارای سایه‌های قهوه‌ای، قهوه‌ای، سیاه، آبی، سفید یا قرمز هستند مشکوک هستند. خال های معمولی معمولاً تک رنگ هستند. خال با سایه های زیاد یا روشن یا تیره شده باید توسط پزشک متخصص بررسی شود.

D: Diameter

D برای قطر است. اگر قطر خال از پاک کن مداد بزرگتر باشد، خال مشکوک است.

E: Evolving

E برای تکامل است. یک خال که در حال تکامل است، کوچک می شود، بزرگ می شود، تغییر رنگ می دهد، شروع به خارش یا خونریزی می کند، باید بررسی شود. اگر قسمتی از خال به تازگی برآمده شده یا از روی پوست بیرون آمده است، آن را توسط پزشک بررسی کنید. ضایعات ملانوما اغلب به صورت اندازه رشد می کنند یا به سرعت از نظر ارتفاع تغییر می کنند.

نکاتی برای غربالگری خال های سرطانی

پوست خود را به طور منظم بررسی کنید. محل معمول ملانوم در مردان در پشت و در زنان قسمت پایین ساق پا است. اما هر ماه یک بار کل بدن خود را از نظر خال یا لکه های مشکوک بررسی کنید.

بررسی را از سر خود شروع کنید و به سمت پایین بروید. نواحی پنهان را نیز بررسی کنید. بین انگشتان دست و پا، کشاله ران، کف پا، پشت زانو. پوست سر و گردن خود را از نظر خال بررسی کنید.

برای این کار از یک آینه دستی استفاده کنید یا از یکی از اعضای خانواده بخواهید به شما کمک کند تا این نواحی را خوب ببینید. به خصوص به خال های جدید مشکوک باشید. از خال ها عکس بگیرید و تاریخ گذاری کنید تا به شما در نظارت بر تغییرات کمک کند. اگر نوجوان هستید، باردار هستید یا در دوران یائسگی قرار دارید، در زمان های افزایش هورمون ها ، به خال ها توجه ویژه ای داشته باشید.

How-are-moles-examined

خال ها چگونه بررسی می شوند؟

اگر خال یا نقطه ای پیدا کردید که دارای ABCDE ملانوم است، یا دارای خارش، ترشح، پوسته پوسته است که بهبود نمی یابد یا قرمزی یا تورم فراتر از یک خال را دارد، به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است پزشک نمونه بافتی را از خال برداشته و بیوپسی کند. اگر سرطانی بودن آن مشخص شود، کل خال و یک لبه پوست معمولی اطراف آن برداشته می‌شود و زخم بخیه می‌شود. یا ممکن است نیاز به درمان های بیشتر باشد.