6 نکته برای زندگی سالم و پیشگیری از سرطان

مکان شما:

بیش از یک سوم از شایع ترین سرطان ها در دنیا، با سبک زندگی سالم قابل پیشگیري هستند. آنچه مهم است، انتخاب هاي سالم و اجتناب از عوامل خطر و سرطان زا است.

1 .رژیم غذایی سالم داشته باشید، از نظر بدنی فعال باشید و وزن مناسبی داشته باشید.

چاقی و اضافه وزن مشکلی است که در حال حاضر بسیاري از نوجوانان و بزرگسالان را تحت تاثیر قرار داده است. زیرا اضافه وزن یا چاقی به شدت با افزایش خطر ابتلا به سرطان روده، سینه، رحم، تخمدان، پانکراس، مري، کلیه و کیسه صفرا در سنین بالاتر مرتبط است.

مقامات بهداشتی و انجمن هاي سرطان در دنیا توصیه می کنند که افراد حداقل 150 دقیقه در هفته فعالیت بدنی متوسط داشته باشند یا هر هفته حداقل 75 دقیقه فعالیت بدنی شدید انجام دهند. براي کاهش وزن، روزانه یک ساعت در فعالیت هاي متوسط تا شدید انجام دهید.

2 .از نوشیدن الکل اجتناب کنید.

نوشیدن الکل به شدت با افزایش خطر ابتلا به سرطان هاي مختلف از جمله سرطان هاي دهان، حلق، حنجره، مري، روده،، لوزالمعده، کبد و سینه مرتبط است. مرکز جهانی تحقیقات سرطان سازمان جهانی بهداشت، الکل را به عنوان گروه 1 عوامل سرطانزا طبقه بندي کرده است. افرادي که در معرض خطر بالایی براي سرطان هاي ذکر شده در بالا هستند، باید با پزشک خود در مورد محدود کردن یا حتی اجتناب از الکل صحبت کنند تا به کاهش خطر کمک کند

3 .از مصرف دخانیات و تنباکو اجتناب کنید.

دخانیات عامل حداقل 22 درصد از مرگ و میرهاي ناشی از سرطان است. براي افرادي که می خواهند مصرف دخانیات را متوقف کنند، انواع داروها و منابع، مانند مشاوره، در دسترس است. یک برنامه جامع که شامل مراحلی مانند تعیین تاریخ ترك، توسعه استراتژي براي مقابله با موقعیتهایی که شما را به مصرف دخانیات وادار میکند و ایجاد یک سیستم حمایتی، شانس شما براي ترك موفقیتآمیز دخانیات افزایش می دهد. با پزشک خود در مورد اینکه کدام روش براي شما بهتر است، صحبت کنید.

4 .از پوست خود در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کنید.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV (یک عامل خطر اصلی براي اکثر انواع سرطان پوست است. توصیه می شود از دستگاه هاي داراي لامپ UV برنزه کننده خودداري کنید و مدت زمانی را که بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر در معرض نور خورشید قرار دارید، از پوشش کافی مانند پیراهن آستین بلند، شلوار بلند و کلاهی که صورت، گردن وگوش هاي شما را بپوشاند استفاده و از پوست خود محافظت کنید.
همچنین هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید، حتی اگر هوا ابري باشد. یک کرم ضد آفتاب مناسب انتخاب کنید که پوست شما را هم در برابر اشعه UVA و هم UVB محافظت کند، در برابر آب مقاوم باشد و داراي فاکتور محافظت در برابر آفتاب 30) SPF (یا بالاتر باشد.

5 .از آنچه تنفس می کنید آگاه باشید.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، محیط زیست در 19 درصد از موارد تشخیص سرطان نقش دارد. یکی از عوامل خطر مهم محیطی براي سرطان ریه، آلودگی هوا است. کسب و کارها می توانند منبع عوامل خطر محیطی باشند. براي مثال، استنشاق آزبست با سرطان ریه و مزوتلیوما و همچنین سرطان حنجره و تخمدان مرتبط است. براي کمک به کاهش این خطر، اگر با آزبست یا سایر مواد سرطانزا کار میکنید، از تجهیزات تنفسی محافظ استفاده کنید.

6 .در برابر ویروس های سرطان زا اقدامات احتیاطی انجام دهید.

بر اساس مطالعات انجام شده، عفونت هاي مزمن باعث حدود 16 درصد از سرطان ها در سراسر جهان می شوند. تعدادي از شایع ترین سرطان ها با عفونت هاي ویروس هاي سرطان زا مرتبط هستند. ویروس هپاتیت B, (HBV) یک عامل خطر براي سرطان کبد است، در حالی که ویروس پاپیلوماي انسانی (HPV) یک عامل خطر براي سرطان دهانه رحم و همچنین برخی از انواع سرطان هاي سر و گردن است. واکسن هایی وجود دارند که در برابر هر دوي این ویروس ها محافظت می کنند.

اگرچه هیچ راه اثبات شده اي براي پیشگیري کامل از سرطان وجود ندارد، انتخاب یک زندگی سالم گام بزرگی در جهت کاهش خطر ابتلا به سرطان است.