ضایعات پوستی پیش سرطانی و سرطان پوست – بخش 1

مکان شما:
ضایعات پوستی

انواع ضایعات پوستی- بخش اول

ضایعات پوستی پیش سرطانی تغییراتی در پوست هستند که می توانند به سرطان تبدیل شوند. در این نوشته به شرح انواع این ضایعات می‌پردازیم.

علائم هشدار دهنده سرطان پوست

سرطان های پوست از جمله ملانوما، کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی، اغلب با تغییراتی در پوست شروع می شوند. آنها می توانند یک رشد جدید یا ضایعات پیش سرطانی باشند، (تغییراتی که سرطانی نیستند، اما در طول زمان می توانند به سرطان تبدیل شوند). تخمین زده می شود که 40 تا 50 درصد افرادی که رنگ پوست آنها روشن است و تا 65 سالگی زندگی می کنند، حداقل به یک سرطان پوست مبتلا می شوند. در مورد تشخیص علائم هشدار دهنده اولیه اطلاعات خود را افزایش دهید. سرطان پوست در صورتی که به موقع کشف و تشخیص داده شود، قابل درمان است.

کراتوز اکتینیک (کراتوز سولار)

این لکه‌های کوچک و پوسته‌دار در اثر آفتاب زیاد ایجاد می‌شوند و معمولاً روی سر، گردن یا دست‌ها ایجاد می‌شوند، اما می‌توانند در جاهای دیگر هم پیدا شوند. آنها می توانند یک علامت هشدار دهنده اولیه سرطان پوست باشند، اما تشخیص اینکه آیا لکه خاصی در طول زمان به تغییر خود ادامه می دهد و سرطانی می شود دشوار است. پزشکان درمان زودهنگام را برای جلوگیری از ایجاد سرطان سلول سنگفرشی پوست توصیه می کنند. افرادی که رنگ پوست آنها روشن و موی آنها بور یا قرمز است و یا چشم های آبی یا سبز دارند، بیشتر در معرض خطر هستند.

چیلیت اکتینیک

چیلیت اکتینیک یک بیماری پیش سرطانی است که معمولاً در لب های پایین ظاهر می شود. لکه های پوسته پوسته یا زبری مداوم لب ها ممکن است ایجاد شود. علائم کمتر شایع شامل تورم لب، از بین رفتن مرز تیز بین لب و پوست و خطوط برجسته لب می باشند. چیلیت اکتینیک در صورت عدم درمان ممکن است به کارسینوم سلول سنگفرشی مهاجم تبدیل شود.

شاخ پوستی

شاخ پوستی به صورت یک برآمدگی قیفی شکل ظاهر می شود که از یک پایه قرمز روی پوست گسترش می یابد. شاخ پوستی از کراتین فشرده (همان پروتئین موجود در ناخن) تشکیل شده است. این بیماری یک نوع پیشرفته کراتوز اکتینیک است. اندازه و شکل آن می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد، اما طول اکثر آنها چند میلی متر است. کارسینوم سلول سنگفرشی را می توان در پایه یافت. بیماری شاخ پوستی معمولاً در افراد مسن دارای پوست روشن که سابقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید را دارند، رخ می دهد.

چه زمانی خال مشکل ساز است؟

خال ها، رشد خوش‌خیم ملانوسیت‌ها هستند، سلول‌هایی که به پوست رنگ می‌دهند. اگرچه تعداد بسیار کمی از خال‌ها به سرطان تبدیل می‌شوند، اما خال‌های غیرطبیعی یا غیرعادی می‌توانند در طول زمان به ملانوم تبدیل شوند. خال های عادی می توانند صاف یا برجسته به نظر برسند یا ممکن است در ابتدا صاف باشند و به مرور زمان برجسته شوند. خال هایی که ممکن است به سرطان پوست تبدیل شده باشند، اغلب شکل نامنظم دارند، دارای رنگ های زیادی هستند و اندازه آنها بزرگتر از یک پاک کن مداد است. بیشتر خال ها در جوانی ایجاد می شوند. ایجاد خال در سنین بزرگسالی غیرعادی است و باید به آن توجه شود.

خال های دیسپلاستیک (خال های غیر معمول)

خال های غیر معمول سرطان نیستند، اما می توانند به سرطان تبدیل شوند. آنها را می توان در مناطقی از بدن که در معرض نور خورشید یا محافظت نشده از آفتاب قرار دارند، یافت. خال‌های غیر معمول ممکن است بزرگ‌تر (یک چهارم اینچ یا بزرگ‌تر) و شکل نامنظم‌تر، با لبه‌های دارای بریدگی یا محو شده باشند. آنها ممکن است صاف یا برجسته یا ناهموار باشند. و معمولاً دارای رنگ های مخلوط از جمله صورتی، قرمز و قهوه ای هستند.

ضایعات پوستی پیش سرطانی و سرطان پوست - بخش 1