3 گام برای داشتن یک یخچال تمیز و ایمن برای افراد مبتلا به سرطان

مکان شما:

وقتی خانه را تمیز می‌کنید، مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین وسیله در خانه را فراموش نکنید، یخچال!

یک یخچال تمیز و منظم کمک می کند از خراب و فاسد شدن غذا جلوگیری شود و خطر ابتلا به بیماری های ناشی از مسمومیت غذا کاهش یابد. برای افراد مبتلا به سرطان، بیماری های ناشی از غذا می تواند منجر به عفونت جدی، بستری شدن در بیمارستان یا حتی مرگ شود.

توصیه می شود این 3 نکته را برای اطمینان از اینکه یخچال شما برای ایمنی مواد غذایی سازماندهی شده است، به کار بگیرید.

1. دمای مناسب

بزاق به حفظ تعادل باکتری ها در دهان کمک می کند. بدون بزاق کافی، باکتری ها و سایر موجودات در دهان خیلی سریع رشد می کنند. این عدم تعادل می تواند باعث زخم های دهان و عفونت های دهان از جمله برفک دهان شود. برفک در اثر رشد بیش از حد مخمر ایجاد می شود.

بزاق برای شکستن و تجزیه باقی مانده های غذا میان دندان ها و جلوگیری از خراب شدن و پوسیدگی دندان ها عاملی ضروری است، بنابراین خشکی دهان اغلب باعث بروز مشکلات دندانی نیز می شود. آنزیم های موجود در بزاق برای آغاز فرایند هضم چربی ها و قندهایی مثل نشاسته ضروری هستند و بزاق ذرات غذا و اسیدهای باقی مانده در دهان را پس از صرف غذا از بین می برد. این تجمع ذرات غذا و اسیدها می تواند باعث بیماری لثه و حفره شود که به آن پوسیدگی دندان نیز می گویند. خشکی دهان نیز ممکن است استفاده از دندان مصنوعی را دشوار کند.

2. مواد غذایی را با خیال راحت ذخیره کنید

پرتودرمانی و شیمی درمانی ممکن است با آسیب رساندن به غدد بزاقی باعث خشکی دهان شوند.
پرتودرمانی سر، صورت یا گردن می تواند باعث خشکی دهان شود. پس از پایان پرتودرمانی ممکن است ۶ ماه یا بیشتر طول بکشد تا غدد بزاقی دوباره شروع به تولید بزاق کنند. خشکی دهان اغلب در سال اول پس از پرتودرمانی بهبود می یابد. اما در بسیاری از بیماران همچنان سطحی از خشکی طولانی مدت دهان ادامه می یابد. این امر به ویژه در صورتی محتمل است که پرتودرمانی روی غدد بزاقی انجام شود.

3. یخچال را تمیز نگه دارید.

تمیز نگه داشتن یخچال، موجب ایمنی غذاهای شما می شود. فوراً هر چیزی که در یخچال ریخته می شود را پاک کنید. سطوح یخچال را با آب گرم و صابون کاملاً تمیز کنید. یخچال خود را با محلول سفید کننده رقیق شده ضد عفونی کنید: می توانید 1 قاشق غذاخوری سفید کننده بدون عطر به 4 لیتر آب اضافه کنید. برای اینکه یخچالتان بوی تازه ای داشته باشد و بوی غذا از بین برود، یک جعبه جوش شیرین باز شده را در قفسه ای قرار دهید.